=
logo

>MenüBATI TRAKYA AZINLIĞI YÜKSEK TAHSİLLİLER DERNEĞİ’NDEN KONFERANS

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği, Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) lokalinde 15 Mart Cuma günü “Çanakkale Savaşları’nın 104. Yıldönümünde Bir Karakter Abidesi Olarak İstiklâl Şairimiz Mehmet Akif Ersoy” konulu bir konferans düzenledi. Konu olarak sunum yapmak üzere Edirne Trakya Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet GÜNŞEN katıldı.

BTAYTD Başkanı Dr. Hüseyin BALTACI konferansın açılış konuşması yaptı. Sunumunu gerçekleştirmek üzere Prof. Dr. Ahmet GÜNŞEN sözü aldı. GÜNŞEN, burada yaptığı konuşmada, Mehmet Akif Ersoy'un, Türk edebiyatına diğer eserlerinin yanı sıra biri "Çanakkale Destanı" ve diğeri de "Türk Milli Marşı" olmak üzere iki dev yapıtı armağan eden büyük bir edebiyatçı ve şair olduğunu söyledi. Çanakkale Destanı ve daha sonra İstiklal Marşı'nın yazılış sürecini anlattı.
            GÜNŞEN, “Her Türk çocuğu Çanakkale’yi, Anafartalar’ı, Conkbayır’ı, Gelibolu’yu, Karatepe’yi, Kabatepe’yi, Kanlısırt’ı, Alçıtepe’yi… gezip görmeli, kahraman ecdadımıza dua edip onlardan ders almalıdır. Mehmet Akif’in “Çanakkale Şehitlerine” şiirini coşa coşa okuyup ruhunu yıkamalıdır” dedi.

Konuşmasının devamında İstiklal marşının yazılışını anlatan GÜNŞEN, “Bizim milli marşımız, anlamı ve özü bakımından İstiklal Savaşımızın çetin günlerinin hatıralarıyla doludur” diye ekledi.

 Konferansın ardından iki öğrenci Ravza TOPÇU ve Servet CAMBAZ tarafından kısa bir müzik dinletisi sunuldu. Öğrenciler Çanakkale Savaşları ile özdeşleşmiş olan “Eledim eledim Hölük Eledim, Çanakkale Türküsü ve Hey On Beşli” türkülerini seslendirdiler. BTAYTD Başkanı tarafından Prof. Dr. Ahmet GÜNŞEN’e plaket takdimi, Danışma Kurulu ve Gümülcine seçilmiş müftüsü İbrahim ŞERİF tarafından da bir tablo hediye edildi. Türküleri seslendiren öğrencilerimize de BTAYTD yönetimi tarafından “Büyük Türkçe Sözlük, Mehmet Akif ERSOY’un eşsiz eseri olan Safahat ve hikâye kitapları hediye edildi.


Yukarı